Ekodoradca przypomina ! …

Idzie zima, idzie SMOK(G) – ekodoradca przypomina!

Zbliża się kolejny sezon grzewczy, w związku z tym przypominamy wszystkim mieszkańcom naszej gminy o konieczności przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego a w szczególności o całkowitym zakazie spalania odpadów zarówno w domowych instalacjach centralnego ogrzewania, piecach kuchennych i kaflowych a także na gruncie.

Zakaz spalania odpadów.

Podkreślić należy że do odpadów zaliczamy stolarkę drzwiową i okienną, stare meble, lakierowane drewno. Wszystkie te śmieci gmina zagospodaruje w ramach akcji odbioru wielkich gabarytów, natomiast odpady biodegradowalne odbierze w workach brązowych podczas comiesięcznego wywozu śmieci lub w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Jakość paliwa.

Apelujemy aby nie spalać paliwa zlej jakości – każdy skład sprzedający węgiel ma obowiązek wydać kupującemu certyfikat jakości paliwa.

Kontrole

Informuję również, że na nieruchomościach posadowionych na terenie naszej gminy przeprowadzane są kontrole instalacji grzewczych, a w szczególności paliwa w nich stosowanego Kontrole prowadzone są przez upoważnionych pracowników urzędu gminy w asyście przedstawiciela policji. Urzędnik posiada upoważnienie wydane przez wójta gminy i legitymację służbową. Kontrola może odbyć się w godzinach od 6.00 do 22.00.

W sytuacjach wątpliwych będą pobierane próbki popiołu, które będą kierowane do analizy chemicznej. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości mogą być nakładane mandaty do 500,00 zł, lub sprawa zostanie skierowana do sądu gdzie może sprawa zakończyć się karą grzywny, wysokości 5000,00 zł.

Gdzie zgłaszać nieprawidłowości?

Nieprawidłowości można zgłaszać na policję lub do urzędu gminy w Czernichowie – Wydział Gospodarki Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Osobą odpowiedzialną za ochronę powietrza atmosferycznego jest ekodoradca, telefon kontaktowy 12 270 21 04, mail life@czernichow.pl

Pamiętajmy że czyste powietrze to nasza wspólna sprawa!!!

Ekodoradca Agnieszka Smaga

One comment on “Ekodoradca przypomina ! …

 • Słuszny apel,
  jednak dobrze byłoby również wnieść apel o przestrzeganie przepisów wyższej rangi niż uchwała województwa małopolskiego, tj. przestrzeganie ustawy o ochronie przyrody, nie tylko przez mieszkańców gminy, ale również przez ich wybrańców (Wójt i Rada Gminy), ponieważ nadal „Potok Rudno cieknie ściekiem” i to jest na dzień dzisiejszy priorytet !!!

  Dziwi mnie, że „Ekodoradca” na ten temat milczy, ale mam nadzieję, że niezwłocznie umieści podobny apel w tym temacie!

  Pozdrawiam
  AZ

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *