Krótko o śmieciach.

Od kilku tygodni  mieszkańcy gminy są mocno przekonywani  o możliwości obniżenia opłaty za odbiór i unieszkodliwianie odpadów komunalnych. Kwestionowany jest  wyniki rozstrzygniętego  przetargu oraz pojawia  się  inicjatywa zgłoszenia uchwały obniżającej cenę wywozu odpadów. Każdy za wykonaną rzetelnie usługę chciałby płacić jak najniższą cenę, chcą tego dla mieszkańców  pewno także  urzędnicy  oraz radni  gminy. Cena ta musi jednak być skalkulowana w oparciu o koszty odbioru i utylizacji odpadów komunalnych ponoszone przez gminę, ustalone w  postępowaniu przetargowym ,ale niestety to właśnie  wynik przetargu spowodował konieczność wprowadzenia nowej stawki tej opłaty niekorzystnej dla mieszkańców gminy– co do tego wszyscy są zgodni-(co do wysokiej stawki  w porównaniu z ceną dotychczas obowiązującą). Wójt i radni, nie mając w tej sytuacji żadnej innej możliwości prawnej zmuszeni byli do skalkulowania i uchwalenia nowej stawki opłaty śmieciowej na poziomie 23 zł miesięcznie od osoby. Kiedy stało się to faktem grupka osób kontestując te ustalenia postanowiła „podgrzać” nastroje informując mieszkańców, że za wywóz i unieszkodliwianie odpadów można zapłacić znacznie taniej. Dla uwierzytelnienia swojego stanowiska pokazali kto ma- ich zdaniem  pokryć powstającą wówczas „dziurę budżetową”, nie dokonali jednak analizy prawnej, nie sprawdzili  czy gmina może to  zrobić , z jakich dochodów miałaby to ewentualnie zrobić, tylko przygotowali projekt uchwały i podobno zachęcają mieszkańców do podpisywania wniosku o jej zgłoszenie do rady gminy. Śmieciowe „podgrzewanie” wobec wynikającego z  przetargu wzrostu ceny wywozu i unieszkodliwiania odpadów komunalnych musi pozostać kolejną, nieudaną próbną opozycyjnego działania.Wójt i radni zrobili wszystko co jest prawem wymagane  i co prawo aktualnie dopuszcza, by cena ta  była dla mieszkańców jak najniższa.

 

5 comments on “Krótko o śmieciach.

 • Zastanawiam się w jakim celu pisane są tego typu artykuły. Przecież “w świat” idzie bardzo negatywny obraz naszej gminy jako tej, w której procedury prawne, demokratyczne są wydrwione a mieszkańcy traktowani jak… (nie dokończę). Przypominam Szanownemu Autorowi, że inicjatywa uchwałodawcza 200 mieszkańców gminy to legalny, zgodny z polskim prawem instrument funkcjonowania demokracji. Bo demokracja jest w tej całej sprawie niezwykle ważna. Mieszkańcy zgłaszający swój projekt uchwały , to nie żadni “opozycjoniści” tylko świadomi obywatele zatroskani o swoją gminę, swoja wieś , stosujący procedury prawne, poważnie traktujący demokracje. Mam szczera nadzieję , że wszyscy w gminie Czernichów na poważnie traktują zarówno demokrację jak i polskie prawo. I apeluję do Autora o powstrzymanie emocji , o powstrzymanie się od pisania artykułów, które pokazują światu naszą gminę jako “ułomną demokratycznie”.

  Reply
 • mieszkaniec czernichowa says:

  Koszt ,,smieci” jest nie do zaakceptowanie pytanie moje brzmi. Czemu wcześniej przed przetargiem nawet tym drugim nikt nie doprowadził do sytuacji w której to teraz zbiera się podpisy. Przecież umowy podpisane ! Uważam że w istocie chce się doprowadzić do ułomności demokracji a ma to polegać na tym że wszystko co sie nie podoba mieszkańcom będzie oprotestowywane . Proszę podać skąd finansowanie na pokrycie różnicy … to mnie interesuje . Uważam że cena śmieci jest nie do zaakceptowania ale pomysły z księżyca również . Jedynym wyjściem było przed rozpisane przetargu trochę zmienienie kryteriów tak aby mogło więcej firm mieć szanse na start o ile to było możliwe ….Dziś to bicie piany ….piany politycznej a mieszkańcy tak czy tak za smieci zapłacą …ehhh

  Reply
 • Szanowni Państwo!
  Zawsze ktoś może pisać uwagi, spostrzeżenia, komentarze… tak jak teraz ja piszę – jest to prawo demokracji. Tzw. demokracja umożliwia nam wypowiadać się i komentować to co dzieje się w gminie i to co nam się podoba lub nie, także artykuły zamieszczane przez portal czernichow24.pl, którego właściciela znamy , tj. gminę Czernichów, ale nie autora zamieszczanych artykułów, które ewidentnie szkodzą gminie, tak jak wspomniał we wczorajszym komentarzu p. Remigiusz. Dlatego proszę szanownego autora o ujawnienie zajmowanego stanowiska w naszej gminie i na jakiej podstawie prawnej jest zatrudniony – reprezentuje Pan/Pani nasz samorząd i jeśli się nie mylę jest osobą publiczną i powinien działać dla dobra mieszkańców, a nie traktować ich jako “opozycjonistów”, takie zachowanie jest skandaliczne i rodzi niepotrzebne konflikty!
  Pozdrawiam. AZ.

  Reply
 • Szanowny Mieszkańcu Czernichowa.
  Pyta Pan ” Czemu wcześniej przed przetargiem nawet tym drugim nikt nie doprowadził do sytuacji w której to teraz zbiera się podpisy”. Moim zdanie z bardzo prozaicznej przyczyny. Przed przetargiem nikt nie wiedział jaka będzie cena ofertowa, więc jakakolwiek inicjatywa uchwałodawcza w sprawie konkretnej ceny śmieci byłaby nielogiczna.
  I sprostowanie- to nie jest “protest” (jak Pan sugeruje) tylko inicjatywa uchwałodawcza. Obywatele, mieszkańcy każdej gminy w Polsce po prostu mają takie prawo . Mogą zgłosić projekt uchwały w każdej sprawie dotyczącej gminy. I właśnie mieszkańcy gminy Czernichów z tego prawa korzystają. Na tym polega demokracja. A nazywanie legalnego instrumentu prawnego “pomysłem z księżyca” jest trochę…niestosowne. I co to wszystko ma wspólnego z polityką (jak Pan sugeruje) to trudno zrozumieć.
  Pozdrawiam.

  Reply
 • Rozumiem ze co najmniej dwie osoby podpisane i prowadzące różne portale gazetki krytyczne względem obecnej władzy nie są i nie byli w opozycji do wójta ? Jeszcze jedno chciałbym jako mieszkaniec Czernichowa dowiedzieć się jakie są konsekwencje prawne i finansowe ew zerwania podpisanej umowy zawartej w ostatnim przetargu ? CHCIAŁBYM ŻEBY ŚMIECI KOSZTOWAŁY MNIEJ BO AKURAT CO DO CENNY WYSOKIEJ WSZYSCY SIĘ ZGADZAMY !

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *